disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Taksit sınırı şubatta

Taksit sınırı şubatta_resim
Kredi kartı taksitlerini dokuz ayla sınırlayan; telekomünikasyon, kuyumculuk, gıda ve akaryakıt alımlarında ise taksiti yasaklayan BDDK yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Uygulamalar 1 Şubat’ta yürürlüğe girecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) kredi kartına sınırlama getiren yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, kredi kartı ile yapılan alışverişlerde taksitlendirme sayısı dokuz ayı geçmeyecek, ayrıca telekomünikasyon, kuyumculuk, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanmayacak. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik, 1 Şubat’tan itibaren uygulanacak. Söz konusu yönetmeliğin 26’ncı maddesine şu fıkra eklendi:

“Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dâhil olmak üzere, kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi dokuz ayı geçemez. Kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek telekomünikasyon ve kuyumla ilgili harcamalar ile yemek, gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulanamaz.”


DEĞERİNE GÖRE KREDİ

BDDK’nın Resmi Gazete’de yer alan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile kredi tutarının, teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşamayacak. Taşıt kredilerinde ise kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70’i geçmeyecek.

Yönetmeliğin 12/A maddesinin birinci fıkrasında, “Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75’i aşamaz” dendi.

Maddenin ikinci fıkrasında ise, “Tüketicilere, binek araç edinimi amacıyla kullandırılacak taşıt kredilerinde ve taşıt teminatlı kredilerde veya yapılacak finansal kiralama işlemlerinde, kredi tutarının taşıtın değerine oranı taşıtın nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olanlar için yüzde 70’i aşamaz. Bu oran, nihai fatura değeri 50 bin lirayı aşan binek araçlarda, bedelin 50 bin liraya kadar olan kısmı için yüzde 70, 50 bin liranın üstünde olan kısım için yüzde 50 olarak uygulanır. İkinci el binek araçlarda taşıtın değerinin tespitinde kasko değeri esas alınır” ifadeleri kullanıldı.

TAŞIT KREDİSİ 48 AYI AŞAMAZ

Maddenin üçüncü fıkrasında da “Konut finansmanı kapsamında kullandırılan krediler ile diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi 36 ayı, taşıt kredileri ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi 48 ayı aşamaz” ifadesi yer aldı.

12/A maddesinin ikinci fıkrası 1 Şubat’ta uygulanmaya başlanacak. Yönetmeliğin diğer hükümleri yayınlandığı gün itibariyle yürürlüğe girdi.


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 01/01/2014 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors