disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Çanakkale savaşının en acı hatırası! Kaval kemiği hâlâ postalın içinde

Çanakkale savaşının en acı hatırası! Kaval kemiği hâlâ postalın içinde_resim
102 yıl önceki Çanakkale zaferinden kalan bir postal ve içerisindeki kaval kemiği görenlerin tüylerini diken diken ediyor...

Tarihin en kanlı savaşlarından birisi olan Çanakkale Savaşlarının yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, 2008 yılında Seddülbahir Ertuğrul Tabyası onarımı esnasında bulunan ve bir Mehmetçiğe ait olduğu düşünülen kaval kemiği ve asker postalı, Çanakkale savaşın çetinliğini gözler önüne seriyor.

KAVAL KEMİĞİ HALA POSTALIN İÇİNDE

İçinde kaval kemiği olan asker postalı geçen yıl Namazgah tabyalarına getirildi. 2016 yılından itibaren Eceabat Kaymakamlığı tarafından işletilen Namazgah Tabyası müze bölümünde sergilenen bot içerisindeki ayak ve kaval kemiği, görenlere savaşın ne denli ağır şartlarda gerçekleştiğini hatırlatıyor.

"2008'DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI SIRASINDA BULUNDU"

Alan Kılavuzları ve Çanakkale Şehitlerine Vefa Derneği Başkanı Ertekin Köse, "Tabyalar onarılırken düşman gemilerinden atılan şarapnel parçaları, askerlerden mataralar ele geçti. 2008 yılında Seddülbahir Ertuğrul Tabyası onarımı esnasında bir askerimize ait bot ve kemik bulundu. Bizim askerimiz diyoruz, çünkü İngiliz ve Fransız gemilerinden dev mermiler atılıyor tabyalara. 3 Kasım 1914’te ilk saldırıyı başlattılar ve ilk şehitlerimizi Seddülbahir’de verdik. 5 subay 81 askerimiz şehit olmuştu. Aylarca 1914’ten 18 Mart’a kadar sürekli bir saldırı vardı. Savaş buyunca gemilerden tabyalara saldırılar devam etti. Muhtemelen bu askerimize ait bir kemik, o saldırıların bir tanesinde toprak altında kaldı ve ondan sonra 2008’de restorasyon çalışmaları esnasında bulundu. Uzun süre Seddülbahir’de sergilendi. Geçtiğimiz yıl da Namazgah Tabyasına getirildi" dedi.
POSTA


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 16/02/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors