disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Hollanda Azerbaycan Turk derneği Başkanı İlhan Askın'ın Mahkemesi Var

Hollanda Azerbaycan Turk derneği Başkanı  İlhan Askın'ın Mahkemesi Var_resim
3 mart CUMA GUNU: Hollandanin Almelo şehrinde saat 9.00 da Hollanda Azerbaycan Turk dernegı baskanı Degerli kardeşim Ilhan Askin beyin mahkemesi var.
Mahkememe katilmak isteyenler icin Mahkemenin adresi.
Egbert Gorterstraat 5, 7607 GB Almelo

1. Hollanda Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Askın, 2014 yılının haziran ayının 1inci günü Hollanda’nın Almelo kentinde Ermeni diasporası tarafından diktirilen ‘Sözde Ermeni Soykırım Anıtı’nı protesto konuşmasında söylediği "Karabag Ermeniye Mezar olacak" sözlerinden ötürü ifade vermeye çağrıldı.

2. İlhan Aşkının bu sözlerinden dolayı Hollanda ceza yasaının 137d. 1 fıkrasına göre sözlerinin Ermeniler hakkında halkı kin ve nefrete teşvik etmek veya ayrıca Ceza yasasının 137c 1. fıkrasına göre ayrımcılık yapmakla suçlanıyor. Almelo’daki konuşmasında Karabağ Ermeni’ye Mezar olacak diyen Aşkın’ın bu sözleri Ermeni Diasporası tarafından, bu açıklamanın ‘tehdit, kin ve öfke, ayrımcılık’ içerdiği belirtilerek, şikâyette bulundukları öğrenildi.

3. 4 Ekim günü ifadesi alınan İlhan aşkın 21 Ekim tarihinde kendisine yapılan tebligatla 6 Aralık günü Almelo şehrindeki ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkti. Bu mahkemede bilirkisi raporlarinin yazilmasi iicn 3 mart tarihine ertelendi.

4. Yine aynı gün aldığı bir kararla mahkeme heyeti dava öncesinde bir de bilirkişi-Uzman atadı. Bu bilirkişi ise Ermeni yanlısı tezleri ile tanınan ve Ermenilerin soykırıma uğradığını kabul ettiğini defalarca belirtmiş olan Leiden Üniversitesi Türkoloji profesörü Erik Jan Zürcher’dir. Zürcher Mahkemeye Tarihi Ermeni Azerbaycan ilişkileri ve Karabağ konularında “uzman” görüşünü sunacak.
Böyle taraflı bir kişinin Uzman olarak atanması ise mahkemenin olayı İlhan Aşkın’ın şahsının dışında uluslararası politika ve Tarihi konularında yargılanacağı bir platforma dönüşmesi ve Ermeni soykırımının tanıması yönünde bir dayanak olarak kullanılabileceği sorusunu gündeme getiriyor.
Ilhan Askin ise Turk Akademisyen Armad Sag'i kar;i bilirkisi olarak gorevlendirdi.

5. Hollanda Parlamentosunda daha önce Ermeni soykırımının tarihçiler arasında tartışılan bir konu olduğunu ve bunu tanımanın parlamentonun görevini belirtmişti. Parlamentodan karar çıkaramayan Ermeniler şimdi Mahkeme yoluna başvurmaya yeltendiler.

6. Bu dava Avrupa’da ilk defa olarak Karabağ meselesinin bir mahkeme karşısına çıkarılması bakımından büyük önem taşıyor. Ayrıca davanın neticelenmesine göre temyiz ve Avrupa İnsan hakları mahkemesinde görülmeside öngörülmektedir.

Mehmet TütüncüFotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 02/03/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors