disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Askerlerin zehirlenmesiyle ilgili 21 kişi gözaltında

Askerlerin zehirlenmesiyle ilgili 21 kişi gözaltında_resim
Manisa'da 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda dün akşam yemeğinin ardından 731 askerin zehirlenmesinin ardından olayla ilgili olarak 21 kişi gözaltına alındı.
Manisa Valiliği'nden yapılan açıklamada, Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki akşam yemeğinin ardından rahatsızlanan askerlerden 44'ünün hastanelerdeki tedavisinin sürdüğü kaydedildi. Açıklamada askerlerin büyük bölümünün hastanelere sevk edildiği ifade edilerek, „18 Haziran 2017 Pazar günü 09.00 itibariyle hastanelerde 44 askerin tedavisi devam etmektedir. Halen Manisa Devlet Hastanesi'nde 27, Merkez Efendi Devlet Hastanesi'nde 9, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi'nde 8 asker müşahede altında bulunmaktadır. Tedavileri devam eden askerlerimizin arasında durumu ağır olan bulunmamaktadır. Askerlerimizin durumu iyiye gitmektedir“ denildi.

Kışladaki zehirlenmeyle ilgili adli soruşturma başlatan Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celattin Şimşek, "Kışlaya yemek veren yüklenici firmanın denetim, gözetim ve kontrol sorumlusu olarak 19 kişi şüpheli sıfatı ile gözaltına alınmış, bu sayı an itibari ile 21'e yükselmiştir. Konuyla ilgili en ufak bir husus atlanmaksızın her türlü emare araştırılmaktadır" dedi.

Askerler daha önce de zehirlenmişti

23 Mayıs tarihinde Manisa 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda 1049 asker gıda zehirlenmesi nedeniyle hastaneye kaldırılmış, er Hüsnü Özel yaşamını yitirmişti.

Bu olaydan 4 gün sonra, 27 Mayıs tarihinde, Kırkağaç 6'ncı Jandarma Komando Er Eğitim Alayı'nda zehirlenme vakası yaşanmış, 70 asker hastaneye kaldırılmıştı.

16 Haziran cuma günü Manisa 1'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı General Seyfettin Çalbatur Kışlası'nda 69 asker hastanede tedaviye alınmış, ardından hepsi taburcu edilmişti.

Manisa'da 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda 590 askerin zehirlenme şüphesiyle hastanelere kaldırılması üzerine kente gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, hastanelerde tedavi gören askerleri ziyaret etti. Savunma Bakanı Işık, söz konusu yemek şirketinin sözleşmesinin feshedildiğini söyledi.

Askerlerin hayati tehlikesinin olmadığını ifade eden Işık, "Şu anda hastanelerimizde olan asker sayımız 72. Bu askerlerimizden hayati tehlikesi olan yok. Yoğun bakımda olan askerimiz de yok. 51 askerimizi tedbir amaçlı hastanelerimizde tutuluyor. Batı Kışla'da 40 askerimiz müşahede altında. Bu olayı tüm detaylarıyla değerlendirme imkanımız oldu" dedi.

Savunma Bakanı Manisa'da

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık AKP milletvekilleri Selçuk Özdağ ve Murat Baybatur ile Manisa Merkez Efendi Hastanesi'nde tedaviye alınan askerleri ziyaret ettiği sırada hastane girişinde bazı vatandaşlar ve asker yakınları bakana tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı, 12 kişilik uzman ekibin, inceleme yapmak için kente gönderildiğini belirtti. Açıklamada, askerlerin bulantı ve kusma şikayetlerinden muzdarip olduğu, uzman ekibin olayın sağlık yönünü incelemek üzere özel uçakla Manisa’ya gittiği bildirildi. Açıklamada yapılacak incemelerin ve elde edilecek verilerin kamuouyla paylaşılacağı da kaydedildi.

Askerlerin zehirlenme olayı sosyal medyada geniş yankı buldu.

AKP milletvekili Şamil Tayyar ise şu paylaşımda bulundu:
Oyuncu Şevket Çoruh ise facebook hesabından yaptığı paylaşımda, askerlerden birisinin kendisine mesaj gönderdiğini belirtti. Çoruh paylaşımda askerin, „Evet dışarı bilgi vermeyin diyorlar, fotoğraf falan gönderen olmuş. Yemek şirketini aklamaya çalışıyorlar“ dedi.

Çoruh ayrıca „Bakın askerler ne diyor, „Bize zehirli et vermişler. Dönünce bizi dövecekler“ paylaşımında bulundu.

© Deutsche Welle Türkçe

DW/DHA, HT/BÖ


Fotoğraf Galerisi



computer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 18/06/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors