disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Zeytinler yağ tutmuş, rekoltenin yüksek olması bekleniyor

Zeytinler yağ tutmuş, rekoltenin yüksek olması bekleniyor_resim
Anadolu'da bir gelenek vardır, bağ,bahçe ve tarlaları dolaşmak mahsulün bereketini arttırır denilmektedir. Bende bu geleneğe uygun olarak Fotoğraf Sanatçısı dostum Gazanfer Filiz ile zeytin tarlamızı görmeye gittik. Şubat ayında budama yaptırmıştım. Budama yapmak çok büyük tecrübe gerektirir. Bu konuda yıllardır bilhassa zeytin ağacı budamasında uzmanlaşmış kişiler ekip halinde çalışırlar. Budama bir nevi nakış işlemek gibi diyebiliriz. Hata yapıldığı takdirde uzun süre ürün alınamaz.Budama yapılması ile ağaçtan yeni filizler çıkar,dallar gençleşmekte ve daha verimli ürün alınmaktadır.


Nisan ayında zeytin ağaçlarındaki somakların çok güzel olduğunu gözlemlemiştik. Zeytin taneleri belirgin olarak büyümeye başlamış ve yağ tutmuş, bu yıl zeytin rekoltesinin Edremit körfezinde yüksek olacağı beklenmektedir. Şu günlerde yağmur yağmasını tabiri caizse dört gözle beklemekteyiz. Yağan yağmur yeterli değil.Yamaçlarda bulunan Zeytin tarlalarını sulama imkanı yoktur. Ondan dolayı yağmur büyük önem taşımaktadır.Yağmur yağdığında zeytin ağaçları bir başka güzelliğe bürünmektedir.


Zeytin tarlasında bulunan bazı bitkilerin Temmuz ayında hala yeşil olarak durması o bölgede yeraltında su kaynağı olduğu ihtimalini güçlendirmektedir. Zeytin ağaçlarının kökleri tacının 2-3 misli alana yayılması nedeniyle su ihtiyaçlarını yayılan kökleri ile karşılamış oluyorlar.

Yılların izlerini üzerinde taşıyan zeytin ağaçları üzerinde bulunan taneler size gülümsüyor.

Ancak burada israf ve kaynakların bir gün tükeneceği konusuna kısaca değineceğim.Çok büyük emeklerle üretilen bütün ürünler kıymetlidir. Zira o ürünler bizlerin sofralarına gelene kadar,alınteri dökülmektedir. Turizm mevsimi nedeniyle tesislerde verilen açık büfe uygulaması karnımızı tıka basa doyuruyormaktadır. Ne yazıkki gözümüz doymuyor... Yiyeceğimizin 3 katını alıyoruz,malesef çöpe gidiyor. Bazı işletmeler hayvan barınaklarına artan bu yiyecekleri ulaştırsada çok verimli olmamaktadır. Sabah kahvaltısında en az 5 çeşit zeytin sunulmakta bir tabak zeytin alan kişi 3 veya 5 tane yiyor diğer zeytinler ağlayarak çöpe gitmketedir.

Bereketli ve bol kazançlı bir hasat diliyorum.
http://www.mustafainan.com.tr/
Fotoğraflar Gazanfer Filiz
Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 07/08/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors