disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Diyabetik çocuklar kampı 25. yaşını kutladı

Diyabetik çocuklar kampı 25. yaşını kutladı_resim
İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından Aygaz’ın desteğiyle düzenlenen Diyabetik Çocuklar Kampı, bu yıl 25. yılını kutladı. 103 çocuğun katılımıyla Gebze Life Port Otel’de gerçekleşen kamp, diyabetik çocuklara kendi kendilerine yeterek yaşamayı eğlenerek öğretirken, yeni dostluklar kurmalarını da sağladı.


İstanbul, 08 Ağustos 2017 – Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk sağlık kamplarından biri olma özelliği taşıyan Diyabetik Çocuklar Kampı, bu yıl 25. yılını kutladı. İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dalı ile Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği tarafından düzenlenen, Aygaz’ın da 13 yıldır destek verdiği kamp, bu yıl 30 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında Gebze Life Port Otel’de gerçekleştirildi.


25 yıldır aynı uzman ekibin görev yaptığı ve herkesin gönüllü olarak çalıştığı kampta çocuklara; hipoglisemi ve hipergliseminin nedenleri, klinik bulguları, bunlara karşı alınacak önlemler, kanda glikoz keton bakılması, insülin tipleri, etki özellikleri, enjeksiyon teknikleri, spor ve egzersiz yapma alışkanlığı, diyabette beslenme özellikleri ve düzeni, diyabetin komplikasyonları konusunda bilgiler aktarıldı. Kampta ayrıca, diyabette takip kriterleri ve diyabeti izlemenin önemi konusunda uygulamalı ve teorik eğitimler de verildi.


Türkiye’nin farklı illerinden 9-18 yaş arası 103 diyabetik çocuğun katılımıyla düzenlenen kampta, Çocuk ve Adolesan Diyabetikler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Günöz, Prof Dr. Nurçin Saka, Prof. Dr. Rüveyde Bundak, Uzm. Dr. Nihal Memioğlu, Psikolog Dr. Derya Toparlak diyabetik çocuk ve gençlerle bir araya geldi.

Birçok sağlık kampı için örnek teşkil eden Diyabetik Çocuklar Kampına, 25 yılda Türkiye’nin farklı bölgelerinden yaklaşık 2.000 çocuk konuk oldu. Kampa Antalya, Diyarbakır ve Edirne gibi şehirlerden ve Azerbaycan’dan katılan doktor, hemşire ve diyetisyenler daha sonra kendi bölgelerinde ve ülkelerinde de benzer kamplar kurdu.


Diyabetik Çocuklar Kampı”nın dernek tarafından ilk kez Antalya’da 1993 yılında gerçekleştirildiğine değinen Kamp Müdürü Prof. Dr. Rüveyde Bundak, kampa dair şunları söyledi: “. Bu tarihten sonra her yıl yaz aylarında kampı düzenlemeye devam ettik. 13 yıldır da Aygaz, sosyal sorumluluk bilinciyle koşulsuz olarak bizleri destekliyor. Bugün Türkiye’de 18 yaşının altında 20 bin çocuk Tip 1 diyabetli. Her yıl 100 bin çocuğun 10 tanesinde Tip 1 diyabet ortaya çıkıyor. Yıldan yıla yaptığımız araştırmalar sonucunda diyabet yaşının düştüğünü gözlemliyoruz. Daha önceki senelerde beş yaşın altında çok fazla çocukla karşılaşmıyorduk. Şimdi beş yaş altı Tip 1 diyabetli çocuklarımız var. En küçük çocuğumuz üç aylık. Ayrıca obez çocuk sayısı da giderek artıyor. Artık yılda 10-15 çocuğa Tip 2 diyabet tanısı koymaya başladık. Tip 2 diyabet kader değil, ama Tip1 diyabet kader. Kampta bir çocuğun günlük yaşam içinde, eğlenerek, spor yaparak kan şekerini nasıl dengeleyebileceğini hem bilgi vererek, hem de uygulamalı olarak öğretiyoruz. Kamp, tıbbi destek kadar sosyal katkı da sağlıyor.”


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 08/08/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors