disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

ABD Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi

ABD Barzani'den referandumun ertelenmesini istedi_resim
ABD Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden 25 Eylül tarihinde yapılması planlanan bağımsızlık referandumunu ertelemesini istedi. Mesud Barzani'nin yakın danışmanlarından Hoşyar Zebari tarihin değişmeyeceğini açıkladı.


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Cuma günü Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yi telefonla arayarak 25 Eylül tarihinde planlanan bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi.

Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı'nın internet sayfasında telefon görüşmesiyle ilgili bir açıklama yayınlandı. Açıklamaya göre Tillerson, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini ve Kürt yönetiminin Bağdat'a bir heyet göndermesini takdirle karşıladığını söyledi.

Tillerson ile Barzani arasındaki görüşmeye ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da "Referandumun ertelenmesi konusunda Başkan (Barzani) Kürdistan bölgesi halkının gelecekleri için güvenceler ve alternatifler beklediğini ifade etti” denildi.

ABD Dışişleri haziran ayında yaptığı bir açıklamada referandumun dikkati IŞİD'in yenilmesi gibi "daha acil önceliklerden” uzaklaştırmasından endişe ettiklerini duyurmuştu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin danışmanlarından Hoşyar Zebari'den Tillerson'ın talebine yanıt geldi. Reuters haber ajansına konuşan Zebari "Tarih kalıyor, 25 Eylül, değişiklik olmayacak" dedi.

©Deutsche Welle Türkçe

DW, Reuters/EC/BS


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 13/08/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors