disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

YALÇIN MIHÇI: Güzel ses başkadır, güzel söylemek başkadır.

YALÇIN  MIHÇI:    Güzel ses başkadır, güzel söylemek başkadır._resim
YALÇIN MIHÇI:
"Tüm dünya müziklerini, batı ve doğu müziklerinin armonik ve melodik yapılarını incelediğimde üzülerek gördüm ki; dünyada en saygın noktalarda bulunması gereken TÜRK MÜZİĞİ, ulusal kültür politikalarımızdaki büyük yanlışlıklar nedeniyle ne yazık ki dünya müzikleri arasında en az tanınan ulusal müzik türüdür..."
GÜZEL SES BAŞKADIR, GÜZEL SÖYLEMEK BAŞKADIR.

Güzel şarkı söylemek için önce şarkıcının kendi dilini güzel konuşması gerekir. Sözcüklerin anlam vurguları, tonlaması doğru yapılıp sözcükteki harflerin belirgin söylenmesi gerekir.

Şarkı söylerken kullanılan diyafram nefesi doğru alınıp, bu nefesin tüm vücutta titreşimi sağlanarak sırttan, göğüsten çıkan derinlik sesleri ile birleştirilip, ağızda toplanıp, şarkının gereğine göre bazen kafa sesi, bazen gırtlak sesi kullanılarak notalar seslendirilir.

Bu sistem geliştirilerek şarkı söylenirse doğal ortamda mikrofona bile gerek yoktur. Ama konserlerde kullanılacağı zaman; ses tonunuza, söyleyeceğiniz şarkıların makamlarına göre iyi ayarlanmış bir ses tesisatında mikrofonun da şarkının gereklerine göre doğru kullanılması gerekir.

Güzel şarkı söylemek için gerekli tüm teknik bilgileri en ince detayları ile yazdığım "ŞARKI BÖYLE SÖYLENİR" adlı kitabımda şarkı söyleyen ve söylemek isteyen herkese faydalı olması için anlattım.

Sevgideğer dostlarım, konservatuar'a gitme olanağı olmayan müzik yolcularına, güzel konuşmak isteyen sunuculara, özellikle müzik bilgisi olmayan azsolistler'e faydalı olacak teknik ve pratik olarak düzenlediğim kitabım çıktı. Tüyap Uluslararası İstanbul betik (kitap) fuarında ziyaretçilere sunacağım.

http://www.yalcinmihci.net/-arki-
s-ylemek.html
Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 05/11/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors