disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Bir Deli Rüzgar Serdengeçti Geldi Ve Geçti. Rahmetle Anıyoruz...

Bir Deli Rüzgar  Serdengeçti Geldi Ve Geçti. Rahmetle Anıyoruz..._resim
Serdengeçti Doğu Türkistan, Kafkasya, Balkanlar ve dünyanın çeşitli yerlerindeki Müslüman ve Türk milletinin çektiği zorlukları yazılarında, şiirlerinde dile getirmiştir. Hayatı boyuna İslam karşıtlarına karşı mücadele etmiştir. Yine kendisi gibi büyük bir mücadele adamı olan üstat Necip Fazıl ile birlikte Müslümanlara güç ve moral vermiştir. Allah’a inanan, İslami değer-eri savunan, vatanını, milletini seven bir gençliğin oluşmasına vesile olmuştur. Serdengeçti Mecmuasından başka birbirinden değerli on bir adet eseri yayınlanmıştır. Mabetsiz Şehir, Bu Millet Neden Ağlar, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler bunlardan bir kaçıdır. Son derece zeki çalışkan cesaretli olan Serdengeçti, 1965 yılında Antalya’dan milletvekili seçilir. 1965–1969 yılları ara-sında Antalya milletvekilliği yapar. Milletvekilliği döneminde her zaman doğrudan ayrılmamış, gerek partisi içinde gerekse muhalefete karşı sözünü esirgememiştir. TBMM’ye giderken kravatı boynuna takmayıp, beline bağlayıp, meclise gittiği zaman, kravatını takmasını istediklerinde, ‘’belinde takılı olduğunu’’ söylemiştir. Hayatı çilelerle, mücadelelerle, vatan millet derdiyle ge-çen Osman Yüksel Serdengeçti, son zamanlarında Parkinson hastalığı nedeniyle evine kapanmış, gelen misafirleri ile dertleşmiş, hastalığına rağmen konuşmalarından, sohbetlerinden hiçbir şey yitirmemiştir.

Her geçen gün hastalığı artmış. Kendi ifadesi ile ‘’Serdengeçti artık geldi geçti’’ diye tarif etmiştir. 1983 yılında hastalığı iyice ilerlemiştir. Konya Üniversitesi Hastanesi’ne yatırılmış, her gün bünye zayıflamış tedaviye cevap veremez olmuştur. Buradan Ankara Hacettepe Üniversitesi hastanesine kaldırılmış, tüm çabalara rağmen hastalığı her geçen gün artmıştır. 10 Kasım 1983 Perşembe günü saat 15.30 sularında fani dünyadan baki âleme göçmüştür. 11 Kasım 1983 Cuma günü gözyaşları ve tekbirlerle, büyük bir kalabalık eşliğinde, eller ve başlar üzerinde gönüllerde hüzün bırakarak, Ankara Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan cenaze namazından sonra, Cebeci Asri Mezarlığı’nda 4. kapı 560. Ada, 451. kabirde defnedilerek dualarla ebedi yolculuğuna uğur-lamıştır.
Bağımsız milletvekili adayı Osman Yüksel Serdengeçti hakkında Antalya valisi Şefik San tarafından içişleri bakanlığına şu şifre gönderilmiştir: Mazbata hadisesi ile ilgili Osman Yüksel vilayeti-mizden bağımsız adaylığını koymuş ve bir seçim beyannamesi yayınlayarak vilayet dâhilinden seçim propa-gandası yapmaya başlamıştır. Aksekili ırkçı ve Turancı olan ve kendisinden her türlü geri hareketler umulan bu şahsın durum ve temasları göz önüne alınmakla beraber hakkındaki son malumatın bildirilmesini arz ederim.

Bunun yanında Osman Yüksel Serdengeçti'nin yayınlamış olduğu seçim beyannamesi Alanya Cumhuriyet Savcılığı tarafından Milli Selamet Kanunu'na aykırı olduğu için toplatılmış-tır. Bir müddet sonrada bu beyannameden dolayı Osman Yüksel'in Antalya Emniyeti tarafından ifadesi alınmış ve mahkemeye verilmiştir. Ancak Antalya Ağır Ceza Mahkemesi unsuru bula-mamış ve Osman Yüksel'in seçim beyannamesinden suç unsuru bulamamış ve Osman Yüksel'in beraat etmesine karar vermiştir.

Kendi eserlerinde ‘’Ben bir dağ çocuğuyum’’ diyen Serdengeçti, Toroslar gibi dim dik, sert, ağır, vakur duruşlu, eğilmez, susmayan bir yapıya sahip olup yeri gelince de son derece mütevazı biridir. Tarihine karşı çok hassas duygulu, saygılı, mazisine, kültürüne ecdadına sahip birisidir.
https://www.facebook.com/kirisoglumurat/posts/10155834167474293


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 09/11/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors