disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Taş Değirmen ve Taş Değirmen Zeytinyağı Nedir?

Taş Değirmen ve Taş Değirmen Zeytinyağı Nedir?_resim
Zeytinlerin olgunlaşması ile birlikte Edremit Körfezinde belirgin olarak bir çalışma görülmekte.Zeytin hasadı için civar köylerden tayfalar geldi. Toplanan zeytinler fabrikaları harekete geçirdi. Pazarlarda en çok ilgilenilen konu zeytin kurmak için zeytin satın alınıyor. Zeytinlerin kurulması ile ilgili bilgiler satıcıya mutlaka soruluyor. Tuz oranı ve hazırlık aşamaları öğreniliyor. Zeytinin hiç bir türevi israf olmuyor. Zeytin herkesi mutlu ediyor.. Zeytin ağaçlarımıza sahip çıkmalıyız.

Taş baskı zeytinyağı denilince Edremit Mehmet Alan Köyünde bulunan “SALTUKSOY” zeytinyağı fabrikası herkes tarafından bilinmektedir. Bizde inanzeytincilik.com olarak üretim için randevu aldık,burası çok önemli: zeytin hasadı ile zeytinin fabrikada sıkılması zaman olarak, aralık verilmeden yapılıyor. Zira bekletilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağında kalite düşmektedir. Hasadı yapılan zeytinler fabrikaya teslim edildi. Taş baskı zeytinyağı üretimi Büyük oranda insan emeğine dayanmaktadır. Bu çalışmaları yerinde izlemek ve fotoğraf ve video çekimi için izin aldık. Yıllar önce Televizyonda (A)takımı diye dizi vardı. Çalışan personel ve Fabrika sahipleri Hasan ve Hüseyin Kardeşler (A)takımı gibi çalışıyorlar. Burada yapılan üretime emeğin yanında sevgi ve özveri katılmakta. Saltuksoy Fabrikasının web sayfasından üretim ile ilgili bilgileri yazımıza alıyoruz.
Taş Değirmen ve Taş Değirmen Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağının çıkarılabilmesi için zeytinin etli kısmında bulunan küçük boyuttaki çok sayıda hücrenin yırtılması ve bu sayede yağ damlalarının açığa çıkması gerekmektedir. Bu taş değirmen zeytinyağı elde etme işlemi yaklaşık dört bin yıldır taş kırıcı ve eziciler ile yapılmaktadır. Biz de fabrikamızda meşe ağacından yapılma bir fıçının içinde üç büyük parça granit taştan oluşan bir değirmen kullanmaktayız. Bu değirmende yaklaşık 45 dakika boyunca kırılıp yoğrulan zeytinler yağını da salarak hamur haline gelirler. Metal kırıcılardan çok daha düşük devirde çalışan bu sistem hamurun ısınmasını ve yağ damlacıkları ile su damlacıklarının birbirine karışmasını engeller. Oluşan bu hamur hindistan cevizi lifinden yapılmış torbalara doldurularak baskı makinesinde üst üste dizilir ve sıkma işlemine hazır hale gelir. Taş değirmen zeytinyağı diğer daha modern yöntemlerle eld edilen zeytinyağlarına göre daha sağlıklı ve lezzetlidir.

İlk Soğuk BaskıTaş değirmende hamur haline gelen zeytinler, hindistan cevizi lifinden yapılmış torbalara doldurularak baskı makinesinde üst üste dizilerek kendi kendilerine sızmaya bırakılır. Sızma işlemi bittikten sonra su ilave edilmeden kuru sıkımı yapılır ve yağın özü alınır. Bu yönteme “soğuk baskı” yöntemi denir. Elde edilen bu zeytinyağı filtre edilmez. Soğuk baskı yöntemi ile üretilen zeytinyağının besin değeri yüksektir ve maksimum E vitamini içerir. Bir meyve suyu niteliğinde olduğu için aromatik nefaseti ve yüksek antioksidan etkisi göz önüne alınarak öncelikle çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
Naturel Sızma

Taş değirmende hamur haline gelen zeytinler, hindistan cevizi lifinden yapılmış torbalara doldurularak baskı makinesinde üst üste dizilir ve torbalara su ilave edilerek sıkım işlemi yapılmaya başlanır. Sıkım işlemi sırasında kullanılan su sıcaklığı 27 dereceyi geçmez. Böylece zeytinyağının içerdiği E vitamini, besin değerleri ve aromatik nefaseti korunmuş olur. Elde edilen bu zeytinyağı filtre edilerek paketlenir. Bu yöntem ile üretilen zeytinyağı özellikle pişen yemeklerde kullanmak için idealdir.
https://www.mustafainan.com.tr/

Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 03/12/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors