disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

BBP'den 'cezasızlık' maddesi açıklaması: Tekrar ele alınması gerek

BBP'den 'cezasızlık' maddesi açıklaması: Tekrar ele alınması gerek_resim
696 sayılı KHK'da yer alan "cezasızlık" maddesi ile ilgili konuşan Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, maddenin tekrar ele alınması gerektiğini söyledi.

Destici konu ile ilgili yaptığı açıklamada, söz konusu maddenin "bir yargıcın yorumuna bırakılmayacak şekilde" net yazılması gerektiğini belirtti.

Mustafa Destici, cezasızlık maddesi tartışmasına ilişkin sözleri şöyleydi:

"Bu son düzenlemedeki ilgili kanun maddesi, metninin hukuk tekniği açısından eksik olması ve içeriğinde barındırdığı muğlaklıktan ötürü kamuoyunda tartışmalar yaşanmaya başlandı. Bu madde 15 Temmuz Darbe Girişimini temel ve esas alıyor lakin, '…bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında…' şeklindeki sınırları çizilmemiş, niteliği ve gerekçeleri belirtilmemiş ifadelerden ötürü kafada soru işaretleri üretiyor."

"Akla gelen ilk soru, gelecekteki eylemlerin 15 Temmuz Darbe Girişimi'nin devamı niteliğinde terör eylemleri olduğuna 'kim' karar verecek? Birde ilgili madde bu hâliyle, 15 Temmuz'u değil; bugünü ve yarını da kapsadığı noktasında tereddütleri arttırıyor. İşte hükümdeki muğlaklık ve 'ucu açık' durum buradan kaynaklanıyor. Bu durumu düzeltmek çok zor bir şey değil. Bu madde tekrar ele alınmalı; ya ilgili madde metninde geçen 'devamı niteliğindeki…' ifade çıkarılmalı ya da bu maddede cezai muafiyet elde eden sivillerin dokunulmazlıklarının 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz sabahıyla sınırlı olduğu, yarın bir gün bir yargıcın yorumuna bırakılmayacak şekilde net bir şekilde yazılmalıdır."

BBC TÜRKÇE


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 27/12/2017 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors