disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Ruhani'den Erdoğan'a: Protestoların birkaç güne bitmesini umuyoruz

Ruhani'den Erdoğan'a: Protestoların birkaç güne bitmesini umuyoruz_resim
Bir haftadır rejim karşıtı protestoların sürdüğü İran'da on binlerce rejim yanlısı da yine sokaklara dökülürken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'yi telefonla aradı.

Reuters haber ajansına göre, Hasan Ruhani telefon görüşmesinde İran'daki protestoların birkaç gün içinde bitmesini umduğunu söyledi.

Ajans haberini, Türkiye Cumhurbaşkanlığı ofisinden yetkililere dayandırdı.

Rejim yanlıları sokakta
İran'ın farklı kentlerinde düzenlenen rejim karşıtı protestolar birinci haftasını bitirirken, Çarşamba günü düzenlenen rejim yanlısı gösterilerde İran bayrakları, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in resimleri ve "İsyancılara ölüm" yazılı dövizler taşındı.

Protestolarda "Liderimiz, biz hazırız" ve "Damarlarımızdaki kanı liderimize sunuyoruz" sloganları da atıldı.

Gösteriler, İran Devlet Televizyonu tarafından yayımlandı.

Gece boyunca rejim karşıtı protestolarda ise azalma olduğu gözlendi.

İşsizlik, yüksek enflasyon ve yolsuzluğu protesto etmek için 28 Aralık'ta başlayan protestolarda şu ana kadar 20'den fazla kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişiyse gözaltına alındı.

ABD Başkanı Donald Trump, rejim karşıtı protestoları destekleyen Twitter mesajlarında İran hükümetinin protestolar karşısındaki tutumuna tepki göstermişti. ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni İran gündemiyle acil toplantıya çağırdı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde usulsüzlük iddiaları nedeniyle patlak veren 2009 yılındaki kitlesel gösterilerin başını çeken reformcular, şiddet eylemlerini ve protestolara ABD'nin verdiği desteği kınadı. Ancak protestoların çıkış nedeni olan ekonomik sorunlara eğilinmesi gerektiğini söyledi.

2009 yılındaki protestoları destekleyen, ev hapsindeki muhalif eski Meclis Başkanı Mehdi Kerrubi'nin oğlu Muhammed Kerrubi Twitter'dan, "Yetkililer, protestocuları duymak için ilk iş olarak ülkedeki içler acısı durumun farkına varmalı" dedi.

BBC TÜRKÇE


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 03/01/2018 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors