disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan Diyanet açıklamasına ilişkin soru önergesi

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan Diyanet açıklamasına ilişkin soru önergesi_resim
CHP İstanbul milletvekili Sezgin Tanrıkulu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk yaşta evliliklerle ilgili açıklamasını meclis gündemine taşıyıp "soruşturma başlatılacak mı" diye sordu.

Tanrıkulu açıklamasında, "Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK'nın 39/2-a maddesinde tarif edilen "suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek" olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?" dedi.

CHP'li Sezgin Tanrıkulu'nun meclise verdiği soru önergesi şöyle:

Web sitesinde, nikah tanımı yapan Diyanet’in, buluğ çağına girmiş olanların da dinen nikahlanabileceğini belirttiği, buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirttiği, , kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirdiği iddiası doğru mudur?

Diyanet'e göre ergenlik çağına girmiş kız çocukları nikahlanırken yanlarında velilerinin olmasının daha uygun olacağını açıkladığı ve “Veli olmasa da olur” dediği iddiası doğru mudur?

Anılan iddialar doğru ise, bu açıklamadan sonra işlenecek suçlar bakımından Diyanet İşleri Başkanlığının konumu, TCK'nın 39/2-a maddesinde tarif edilen "suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek" olacağından, AKP Hükümeti disiplin hükümleri bakımından soruşturma başlatacak mıdır?

Diyanet’in buluğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirtmesi, kızların 9 yaşında gebe kalabileceklerini, erkeklerin de 12 yaşına girdiklerinde baba olabileceklerini bildirmesi ile ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hangi gerekçelerle açıklama yapmamaktadır?

Çocuklarımızın ruh, beden ve akıl sağlığını istismara yönelik bu tür bir açıklama yapan Diyanet ile ilgili olarak AKP Hükümeti herhangi bir girişimde bulunacak mıdır?

Diyanet’in ve Yüksek Kurulun son zamanlarda vermiş olduğu fetvaların gerekçeleri nelerdir?

2015 – 2018 yılları arasında yıllar bazında 3 Ocak tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre çocuk gelin sayısı (yaş ve cinsiyet dağılımına göre) nedir?

BBC TÜRKÇE


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 03/01/2018 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors