disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Mustafa Cemiloğlu :Türklerden daha keskin kınamalar bekliyorduk" diye açıkladı.

Mustafa Cemiloğlu :Türklerden daha keskin kınamalar bekliyorduk
31 Ocak'ta Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu, "Kırım ve Kırım Tatarlarını Destekleme Yolları" konulu bir konferansa ev sahipliği yaptı.

Kiev’den gelen heyete Mustafa Cemiloğlu başkanlığında Ahtem Çiygöz ve eski Bahçesaray valisi Hilmi Ömerov ile Rüstem Ömerov’un da dahil olduğu kalabalık bir Kırım Tatar delegasyonu katıldı.

Konferans, Yeşiller Partisi parlamenteri üyesi Rebecca Harms tarafından düzenlendi ve Avrupa Parlamentosu'nda Ukrayna ve Kırım Tatar dava mütemadiyen bir müttefiki ve Litvanya Milletvekili Petras Auštrevičius ile Çek parlementeri ve eski gazeteci Jaromír Štětina eş zamanlı olarak ev sahipliği yaptı.
Konuşmacılar, anavatanları Kırım yarımadasında Rus işgali altındaki 4. yılda Kırım Tatar halkının karşılaştığı durumun son derece zor olduğunu belirttiler.

Kırım Tatar toplumunun sistematik olarak bastırılmaya çalışıldığı, sistematik kaçırma olayları ve aktivistlere işkence edilmesi, pasaport uygulanması, ifade özgürlüğünün yasaklanması ve Kırım yarımadasında uzun süren ekonomik ve ekolojik bozulma süreci dile getirildi. Özellikle Kırım Tatarları’nın, Rus güvenlik güçleri tarafından hedef alındığı ve son dört yılda gerçekleşen 1000 aramanın yüzde 95'inde acıklı olayların meydana geldiği vurgulandı...

AP Çek milletvekili Štětina, bu yıl Sovyetlerin Çekoslovakya'yı işgalinin 50. yıldönümünü nkutladığının altını çizdi. Dzhemilev'in Prag'ın Sovyet işgaline karşı konuştuğunu hatırlatan AP milletvekili Štětina, rus yanlısı Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Miloš Zeman'ın Kırım'a bağlı ilhaklarının meşrulaştırılması için yaptığı açıklamalar için Dzhemilev'den özür diledi.

Kırım Tatar Türklerinin yolbaşçısı Mustafa Cemiloğlu, Rus propagandasının etkisinden bahsederken yeni rejim ile Sovyetler zamanının benzediğine dikkat çekti.

Türk hükümeti’nin çalışmalarının da gündeme geldiği konuşmalarda, Türk hükümetinin Moskova'yla olan Kırım Tatarları adına lobicilikle yakından ilgilendiği, Türkiye’nin girişimi ile siyasi tutuklular Ahtem Çiygöz ve Hilmi Ömerov’un bu aktif girişimleri sayesinde serbest kaldığı dile getirildi.

Ancak Kırım'da hala kapsamlı bir şekilde gözaltına alınmalarla ilgili pek çok davanın var olduğu vurgulandı.
Mustafa Cemiloğlu , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olan temaslarına değinirken, Türkiye’nin Boğazları Rus gemileri tarafından transit geçişe engellemediği ve uluslararası yaptırımlara Rusya'ya karşı katılmadığı yönündeki hayal kırıklığını dile getirdi.

"Dürüst olmak gerekirse, ekonomik nedenlerden ötürü daha fazla şey yapmayan Türklerden daha keskin kınamalar bekliyorduk" diye açıkladı.

Konferans, simgesel Brüksel'deki sanat evi Cinéma Vendôme'de Mustafa Cemiloğlu’nun hayatını tasvir eden, belgesel ve kurgusal biyolojik tasvirin meditatif bir karışımı olan ‘’Mustafa’’ filminin gösterimi ile sonuçlandı.

Crimea SOS tarafından Kırım Tatar diasporasının ve aktivistlerin yaptığı kısmi bağışlarla 2016’da yapılan film, Rus hükümetinin Rus film festivalinde gösterimini yasakladıktan sonra geçen yıl hafif bir uluslararası olaya neden olmuştu.
Konferansta Belçikalı gençlere de seslenen Mustafa Cemiloğlu ’’Savaşa kayıtsız kalır işgali meşru göstermeye çalışan Rusların argümanlarını kabul edip hemen mazeret kabul ederseniz, bir gün Rus tanklarını Brüksel'in sokaklarında görebilirsiniz!" dedi.

Avrupa parlamentosunda Kırım Tatar Türklerini ilgilendiren bu önemli gelişmeler ne yazık ki Türk ve Tatar basınında ilgi görmedi.
Mehmet Tütüncü Facebook Sayfasından alınmıştır.


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 04/02/2018 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors