disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

'Bizim için Afrin neyse Ege'deki Kıbrıs'taki haklarımız da odur'

'Bizim için Afrin neyse Ege'deki Kıbrıs'taki haklarımız da odur'_resim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP'nin TBMM'de grup toplantısında Kıbrıs'ın Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerini, ABD'nin Suriye'de PYD/YPG'ye desteğini eleştirdi.

Kıbrıs, Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerinin Türk ordusu tarafından engellendiğini söylemiş, Avrupa Birliği de Türkiye'ye uyarıda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Akdeniz'deki gerilimle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Sanılmasın ki Kıbrıs açıklarındaki doğalgaz arama ve Ege'deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimler dikkatimizden kaçıyor. Kıbrıs'ta ve Ege'de haddini aşanları yanlış hesap yapmamamları konusunda buradan uyarıyoruz. Bunların efelikleri bizim ordumuzu bizim ordumuzu gemilerimizi, uçaklarımızı görene kadardır."

"Bizim için Afrin neyse Ege’deki Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Zeytin Dalı operasyonunun ne kadar önemli ve doğru olduğu bölgede attığımız her adımda görülüyor. Savaş gemilerimiz, hava kuvvetlerimiz gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakından takip ediyorlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG/PYD desteğine de sert tepki gösterdi:

"Senin Suriye ile ne sınırın var, alakan var. Sen imkanların olduğu için buraya rahat rahat geliyorsun. Paraysa para veriyorsun. İlk gelen bilgiler 550 milyon dolar. Bunun 3 milyar dolara kadar çıkacağı da dolaylı olarak konuşuluyor.

"DEAŞ’la siz şu ana kadar ne mücadelesi verdiniz. Kaç tane DEAŞ’lıyı yok ettiniz veya nereye sevk ettiniz? Biz bölgede kimin kiminle işbirliği içinde olduğunu gayet biliyoruz. Artık kimsenin DEAŞ’ı kullanmaya hakkı yoktur.

"Çünkü DEAŞ’la birlikte hareket ediyorlar. Suriye’deki DEAŞ tiyatrosunun sonuna geldik. Hele hele bizi vururlarsa sert karşılık veririz diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları da çok açık.

"Türkiye’yi canlarının istedikleri gibi girip çıktıkları, her türlü hoyratlığı yapıp hesap vermedikleri yerlerle karıştırıyorlarsa çok yakında öyle olmadığını da göreceklerdir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO üyesi olarak ABD'nin PYD'nin karşısında durması gerekir

"Stratejik ortağımız, müttefikimiz kalkıp da PYD'ye parasal desteği, silah yardımları yetmiyormuş gibi yapma kararı bizim de aldığımız ve alacağımız kararı etkileyecektir. Şunun iyi bilinmesi lazım. Türkiye bir çadır devleti değildir. Asırlara bani olan bir devlet anlayışımız vardır. Biz gereği neyse bunu yaparız. Bir ölürüz bin diriliriz. Bu böyle bilinmeli.

"Eğer biz NATO’da berabersek NATO’nun kendi yürüyen maddeleri neyse Türkiye’nin buna ne kadar uyması gerekiyorsa ABD’nin de o kadar uyması gerekir. Şunun da bilinmesini istiyorum. Türkiye’nin cumhurbaşkanı olarak NATO eşittir Amerika Birleşik Devletleri değildir. NATO’da tüm ülkelerin her biri ABD ile eşittir.

"Sen kalkar da bir YPG’yi, bir PYD’yi bize göre bu terör örgütü değildir diyorsan geç onu bir tarafa, senin müttefikin olan bir ülkeye bu terör örgütü saldırıyorsa senin NATO mensubu olarak bunun karşısında durman gerekir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İlker Başbuğ'a yazıklar olsun

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un "Zeytin Dalı Harekâtı siyasete alet edilmemelidir" sözlerine tepki gösterdi.

Partisinin grup toplantısı sonrası gazetecilere konuşan Erdoğan, "Yazıklar olsun, gereği yapılacak" dedi. Erdoğan bu sözleri yeni duyduğunu ifade edip "Bir Genelkurmay Başkanı'nda emekli de olsa, böyle bir açıklamayı duymak bizler için büyük bir talihsizliktir. Bir defa siyasete alet edildiğini söylemek onun haddine mi? Yazıklar olsun, gereği yapılacak" dedi.

BBC TÜRKÇE


Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 13/02/2018 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors