disscuss print

Kurumsal Şirketlere Kurumsal Hosting - Bilgi ve sipariş için Tıklayınız...

Geçmişi Günümüze Taşıyan Gökeyüp Düğünleri Sergisi Urla'da Açıldı

Geçmişi Günümüze Taşıyan Gökeyüp Düğünleri Sergisi Urla'da Açıldı_resim
Anadolu'da Kaybolmaya yüz tutmuş gelenek ve göreneklerimizi yaşatan, yörelerimize rastlayınca geçmişe ne kadar özlem duyduğumuzu, hayranlıkla görmekteyiz. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda bir takım kolaylıklar sağlanırken,bunun yanında değerlerimiz ve kültürlerimiz erozyona uğramaktadır.

Anadoluda bir gelenekten söz etmek yerinde olacaktır. Askere gidecek olan delikanlılara teyzelerimiz, halalarımız ve komşularımız tarafından yün çorap örülerek hediye edilmekteydi. Şimdi ise bunları göremiyoruz. Zamanla adet ve görenekler ortadan kalkıyor. Yerine herhangi bir şey konulmuyor. Fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinalp ve Aylin Telef'in büyük emeklerle düğünlerin ayrıntılarını bir sunum olarak bizlerle buluşturması çok muhteşemdi. Sunum ve görselleri izleyen sanatseverlerin ilgileri görülmeye değerdi. Fotoğraf karelerinin seçimine büyük özen gösterilmiş. Kızını gelin eden babanın ağlaması her yerde aynıdır. Babalar ve anneler Ne kadar mutlu olsada içinde bir burukluk yaşanmaması mümkünmü?

“Fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef'in ifade ettiği gibi Köye geliş gidişlerimizde davet edildiğimiz köy düğünlerinin alışkın olduğumuz köy düğünlerinden çok farklı olduğunu gördük.Düğünden bir gün önce kazan kazan yemeklerin yapılması, tüm köyün bir araya gelip eğlenmesi, kına yakılmasındaki farklı enstantaneler, ertesi gün ,gün doğumuyla gelinlik kızların davul zurna eşliğinde evlerinden toplanarak köy çeşmesinde kınanın yıkanması, ikindi de Seymenler gelini almaya gelirken Selbek adı verilen ve tamamen yemenilerden yapılan gelin başının bu esnada törenle yapılması bizi yine içine çekti.

.”Urla Belediyesi, Urla Fotoğraf ve Sinema gönüllüleri derneği ile Salihli Belediyesi iş birliği ile fotoğraf sanatçıları Ayşegül Çetinkalp ve Aylin Telef’in “Geçmişi günümüze taşıyan Gökeyüp düğünleri” temalı fotoğraf sergisi Urla Belediyesi Fotoğraf Sanatı Evinde açıldı. Gökeyüp düğünlerinin 4 yıl boyunca fotoğraflarla belgelenerek izleyenlerin beğenisine sunulan sergi 27 Nisan’a kadar izlenebilecek..Fotoğraf Galerisicomputer Haber Sitelerine Özel, Hızlı Güvenli Server - Bilgi için Tıklayınız

Bu haber 17/03/2018 tarihinde eklenmiştir.

Yorum Yaz

Bilgileriniz
Yorumunuz
Güvenlik Kodu
captcha
 
Authors